Έπαιξε σαν πρωταθλητής Ευρώπης και έκανε το 2-2 στο μπάσκετ ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός... χάλασε τη... φιέστα τίτλου του Ολυμπιακού, περνώντας με 88-85 από το ΣΕΦ, στον 4ο τελικό και ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά, πήρε πίσω το πλεονέκτημα έδρας που του είχαν «κλέψει» οι «ερυθρόλευκοι» στον πρώτο αγώνα. Αυτή η 4η «μάχη» των «αιωνίων» στη σειρά των τελικών ήταν μία από τις συγκλονιστικότερες στην Ιστορία, με «μάχες σώμα με σώμα», διαρκείς εναλλαγές στο προβάδισμα... τον Ολυμπιακό να χάνει τη μία ευκαιρία μετά την άλλη να πάρει τη νίκη και το πρωτάθλημα και τον Παναθηναϊκό ν’ αποδεικνύει γιατί στέφθηκε, στις 26 Μαΐου στο Βερολίνο, Πρωταθλητής Ευρώπης. Την Παρασκευή (14/6, 21:15), στο ΟΑΚΑ, οι δύο από τις τρεις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης αυτή τη σεζόν θα... διεκδικήσουν στα τελευταία 40 λεπτά, το τρόπαιο του Πρωταθλητή Ελλάδας 2024.

Ο Ολυμπιακός είχε προσπεράσει με +11 (47-36) για να μειώσει στο -6 (47-41) ο Παναθηναϊκός, αλλά να ξεφύγει ξανά με +10 (51-41) ο Ολυμπιακός που από ολιγωρία δέχτηκε buzzer beater τρίποντο από τον Γκραντ πριν το ημίχρονο (51-44). Ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού πέτυχε και τους πρώτους 6 πόντους από το επιμέρους σκορ 3-12 των «πρασίνων» στις αρχές της 3ης περιόδου που προσπέρασαν (54-56 με 4 συνεχόμενους πόντους του Ναν, ο οποίος έπαιζε με 3 φάουλ από τη 2η περίοδο). Μετά το 64-64 της 3ης περιόδου, αν και η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 70-66 από τρίποντο του Λαρεντζάκη, δέχτηκε επιμέρους σκορ 1-11 για το 71-77. Δραματικά τα τελευταία λεπτά, με αστοχία στις βολές  με τον Πίτερς να μειώνει σε 83-85 2.20΄΄ πριν το φινάλε. Όμως, η άμυνα του Παναθηναϊκού, με καθοριστικό τον Τζέριαν Γκραντ και η αστοχία σε βολές και τρίποντα (δύο άστοχα ο Κέινααν) έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Παναθηναϊκού.

Τα 24/37 δίποντα του Παναθηναϊκού (15/31 ο Ολυμπιακός) ήταν σημαντικός παράγοντα της νίκης των «πρασίνων», την ώρα που οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «πλήρωσαν» τις πολλές χαμένες βολές (22/35). Ο Ολυμπιακός «πλήρωσε» και τη... χαμηλή πτήση του Νίκολα Μιλουτίνοβ (6π., 3ρ.).

Ο Κέντρικ Ναν με 25 πόντους και 3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ο MVP του αγώνα, αλλά ο Γκραντ με την άμυνά του έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο τέλος, ενώ σημείωσε και 15 πόντους. Ο Λεσόρ σημείωσε 15 πόντους και 12 ο Σλούκας. Με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κοψίματα καθοριστικός ήταν και ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Από τον Ολυμπιακό, πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 13 πόντους (3/4  τρίποντα) και από 11 πόντους μέτρησαν οι Κέιναν (3/9 τρίποντα), Παπανικολάου (1/4 τρίποντα), Πίτερς (1/4) και Πετρούσεβ.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-44, 64-64, 85-88

Με την ίδια πεντάδα όπως και στους τρεις προηγούμενους τελικούς, δηλαδή τους Ουόκαπ, Κέινααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοβ, μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τους Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λεσόρ. Με 5-0 προηγήθηκε ο Ολυμπιακός, από τρίποντο του Ουόκαπ και δίποντο του Παπανικολάου, υποχρεώνοντας τον Εργκίν Αταμάν να πάρει τάιμ άουτ 1:24΄΄ μετά το τζάμπολ. Ο Παναθηναϊκός πίεσε στην άμυνα, βρήκε δύο εύστοχα τρίποντα από Παπαπέτρου και Ναν και σε συνδυασμό με καλάθια των Μήτογλου και Λεσόρ στη ρακέτα, προσπέρασε με 9-10. Από τη δύσκολη αυτή θέση, έβγαλε τους γηπεδούχους ο αρχηγός τους, Κώστας Παπανικολάου, με τρίποντο (12-10) φτάνοντας τους 7 πόντους.  Και μετά το 16-14 των «ερυθρόλευκων», ο Σλούκας πέρασε στη θέση του Γκραντ και ευστόχησε αμέσως σε τρίποντο δίνοντας και πάλι την πρωτοπορία στους «πράσινους» (16-17). Ο Ολυμπιακός πέρασε την μπάλα στη ρακέτα, με τον ΜVP των τριών πρώτων τελικών από πλευράς «ερυθρόλευκων» Νίκολα Μιλουτίνοβ να σημειώνει τους τέσσερις πόντους από το σερί 6-0 των Πειραιωτών (σκόραρε και ο Ουίλιαμς-Γκος) για το 22-17 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Τους Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ αντί των Παπανικολάου και Κέινααν ξεκίνησε στη 2η περίοδο ο Μπαρτζώκας, ενώ και ο Πετρούσεφ μπήκε στη θέση του Μιλουτίνοβ 30΄΄ από την έναρξη. Σκληρές μάχες και από τις δύο ομάδες ακολούθησαν και στη δεύτερη περίοδο. Ο Ουίλιαμς-Γκος υπήρξε πρωταγωνιστής αρχικά για τον Ολυμπιακό σημειώνοντας διαδοχικούς πόντους, αλλά τα τρίποντα από Σλούκα και Ερνανγκόμεθ επέτρεπαν στους «πράσινους να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής (30-27). Όμως, ο Πετρούσεφ σε θέση «5» θα σημείωνε τους 5 από τους 9 πόντους των Πειραιωτών στο επί μέρους σκορ 9-2 του Ολυμπιακού, για το +10 (39-29) για πρώτη φορά στο ματς (κι ενώ ο Πίτερς είχε περάσει εκτός με τον Παπανικολάου στο «4»). Ο Παναθηναϊκός, είδε τους Ναν, Ερνανγκόμθ και Αντετοκούνμπο να μετρούν από 2 φάουλ. Ο Λαρεντζάκης έγινε ο παίκτης «κλειδί» του Ολυμπιακού φτάνοντας τους 10 πόντους, με δύο τρίποντα (42-31 και 47-36), κι ενώ ενδιάμεσα ο Μήτογλου (σε θέση «5»ή αντί του Λεσόρ) ήταν εύστοχος σε τρεις και ο Σλούκας με λέι απ ανέβαζε το σκορ για την ομάδα του Αταμάν. Από το -11, με συνοπτικές διαδικασίες, ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο -6, από λέι απ του Σλούκα και τρίποντο του Ναν (47-41). Ο Ουόκαπ μπήκε αντί του Ουίλιαμς-Γκος και έβγαλε αμέσως μαγική ασίστ στον Μιλουτίνοβ που είχε επιστρέψει για το 49-41. Και το +10 του Ολυμπιακού (51-41) είχε την υπογραφή του Παπανικολάου. Όμως, με buzzer beater τρίποντο ο Τζέριαν Γκραντ έδωσε την καλύτερη λύση στον Παναθηναϊκό πριν το ημίχρονο (51-44). Ο Ολυμπιακός πήγε στ’ αποδυτήρια έχοντας μόνο 2 λάθη έναντι των 6 των «πρασίνων». Ο Σλούκας μετρούσε 10 πόντους με 2/3 τρίποντα και 7 ο Μήτογλου, αλλά ο Ναν είχε ήδη 3 φάουλ. Ο Ολυμπιακός παρουσίαζε πολυφωνία με περισσότερο μοιρασμένους τους πόντους.

Κι αφού σημείωσε το τελευταίο τρίποντο της 2ης περιόδου, ο Γκραντ μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στην 3η περίοδο. Ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού πέτυχε και τους πρώτους 6 πόντους από το επιμέρους σκορ 3-12 των «πρασίνων» που προσπέρασαν (54-56 με 4 συνεχόμενους πόντους του Ναν). Ο Ολυμπιακός... έδινε από δικά του λάθη (Πίτερς, Ουόκαπ και Παπανικολάου) την μπάλα στον Παναθηναϊκό και οι παίκτες του Αταμάν το αξιοποίησαν. Ο Ουίλιαμς-Γκος πέρασε τη θέση του Πίτερς, ενώ ο Κέιναν (αυτός είχε πετύχει και τους μοναδικούς τρεις πόντους του Ολυμπιακού στο 3ο δεκάλεπτο) με νέο δικό του τρίποντο έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (57-56). Ο Λεσόρ πήρε στις πλάτες του τον Παναθηναϊκό στα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου. Ο Γάλλος σέντερ πέτυχε 6 σερί πόντους (61-62) και ο Ναν έφερε στο +3 (61-64) τον Παναθηναϊκό. Και ο Αϊζέια Κέινααν με το 3ο εύστοχο τρίποντο σε αυτό το δεκάλεπτο ισοφάρισε σε 64-64 (σκορ 3ης περιόδου). Γκραντ, Λεσόρ και Μήτογλου είχαν πλέον από 3 φάουλ, όπως και ο Ναν από τη 2η περίοδο.

Ο Ναν έκανε το 64-66, για να κλέψει ο Λαρεντζάκης και να χρεωθεί με αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Πετρούσεφ, αλλά και με τεχνική ποινή ο Αταμάν για διαμαρτυρίες. Όμως με 1/3 βολές (τη βολή της τεχνικής ποινής εκτέλεσε ο Κέινααν και ήταν άστοχος), ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ (65-66). Ο Πετρούσεφ, όμως κέρδισε ξανά φάουλ, αυτή τη φορά από τον Ερνανγκόμεθ και έβαλε και τις δύο (67-66). Ο Ναν αστόχησε, πήρε το ριμπάουντ ο Πετρούσεφ και ο Λαρεντζάκης σημείωσε ένα κρίσιμο τρίποντο, για το +4 του Ολυμπιακού (70-66). Ο Ερνανγκόμεθ είχε έτοιμη απάντηση (70-68). Ο Λαρεντζάκης, όμως χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ στον Κώστα Σλούκα που ευστόχησε και στις δύο βολές, για την ισοφάριση (70-70), 7:30΄΄ πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός είχε την μπάλα απ’ έξω και αξιοποίησε την επίθεση με τον Ναν (70-72). Ο Κέινααν με 1/2 δεν κατάφερε να ισοφαρίσει (71-72) και ο Ναν με τρίποντο έφτασε τους 17 πόντους (71-75), με 6:31΄΄ ν’ απομένουν. Ο Ναν έκανε και το 71-77 και ο Ολυμπιακός έπρεπε να επιστρέψει από το -6, μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο Πίτερς μείωσε στους 4 (73-77) με 2/2 βολές και ο Ναν... ξαναχτύπησε μπροστά στον Πετρούσεφ (73-79).  Και ο Λεσόρ με κάρφωμα στην επόμενη επίθεση των «πρασίνων», «έγραψε» το 73-81, 4:16’’ πριν το τέλος. Ο Πίτερς πήγε στη γραμμή των βολών (75-81) από το 4ο φάουλ του Ναν και ο Παπανικολάου επίσης από φάουλ του Ερνανγκόμεθ (76-81). Και ο Λεσόρ πέτυχε ένα απίστευτο καλάθι εκτός ισορροπίας για το 76-83. Και αφού ο ΜακΚίσικ με λέι απ έκανε το 78-83, ο Πίτερς που έπαιζε στο «5» μείωσε ακόμη περισσότερο (80-83), με 2.20΄΄ να απομένουν. Ο Ναν ευστόχησε (80-85) και ο Πίτερς απάντησε με τρίποντο (83-85), αλλά ο Παπανικολάου κόπηκε από τον Γκραντ στα 1.28΄΄. Ο Λεσόρ έκοψε και τον Ουίλιαμς-Γκος και στην επόμενη επίθεση ο Παπανικολάου, αν και πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, από άστοχο τρίποντο του Πίτερς, αντί να σηκωθεί μέσα στη ρακέτα για να πάρει το φάουλ, πήγε να πασάρει, με τον Γκραντ να κλέβει την μπάλα. Ο Λεσόρ με 1/2 βολές από φάουλ του Κέινααν διαμόρφωσε το 83-86. Ο Κέινααν αστόχησε σε δύο προσπάθειες για τρίποντο, με τον Πίτερς να σταματά με φάουλ τον Ναν. Ο τελευταίος ήταν άστοχος στις δύο βολές και ο Λεσόρ σταμάτησε με φάουλ στον Ουίλιαμς-Γκος για ν’ αποτρέψει τρίποντο του Ολυμπιακού. Όμως, ο Αμερικανός του Ολυμπιακού έχασε την πρώτη βολή, πέτυχε τη δεύτερη (84-86) και απέμεναν 9,8΄΄. Ο Ουόκαπ έκανε φάουλ στον Γκραντ και ο κορυφαίος παίκτης του Παναθηναϊκού έβαλε και τις δύο (84-88). Στα 6,1 ο Γκραντ έκανε φάουλ στον Παπανικολάου σε προσπάθεια του αρχηγού του Ολυμπιακού για τρίποντο. Ο Παπανικολάου ευστόχησε στην πρώτη (85-88), αλλά αστόχησε και στις επόμενες δύο. Στην 3η βολή αστόχησε εσκεμμένα, πήρε ο ίδιος το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά από χέρι παίκτη του Παναθηναϊκού η μπάλα επέστρεψε στο άλλο μισό του παρκέ, ο Παπανικολάου την κυνήγησε την έπιασε, αλλά το τρίποντο ήταν τόσο μακρινό με τον χρόνο να εκπνέει και ο Παναθηναϊκός είχε γυρίσει από το 2-0 του Ολυμπιακού στη σειρά, είχε ισοφαρίσει σε 2-2 και ο πρωταθλητής Ελλάδας θα κρινόταν στον 5ο τελικό.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Θεονάς, Μαγκλογιάννης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6, Κέινααν 11 (3), Παπανικολάου 11 (1), Πίτερς 11 (1), Μιλουτίνοβ 6, Ουίλιαμς-Γκος 11, Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3), Πετρούσεβ 11 (1), ΜακΚίσικ 5

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Παπαπέτρου 3 (1), Γκραντ 15 (1), Ναν 25 (3), Λεσόρ 15, Μήτογλου 7 (1), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 12 (2), Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις 2, Ερνανγκόμεθ 7 (1)