Η “Μουσική Βιντεοθήκη” αποτέλεσε την εναλλακτική τηλεοπτική πρόταση της ΕΡΤ-2 απέναντι στο επιτυχημένο και δημοφιλές στο νεανικό τηλεοπτικό κοινό, Μουσικόραμα τη δεκαετία του ‘80. Η εκπομπή ήταν μια παραγωγή του καναλιού από τα στούντιο της Θεσσαλονίκης και η πρώτη εκπομπή προβλήθηκε την Τετάρτη 7 Μαΐου 1986.
![Προγραμμα Μαιου 86 typ82](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/2023-11/tp27.jpg.webp?itok=-a_HPJR8)
Στην επιμέλεια και παρουσίαση της ήταν ο Λευτέρης Κογκαλίδης που με τις εξαιρετικές μουσικές γνώσεις του, τον στρωτό λόγο και τα εύστοχα σχόλια του αναδείκνυε όλα τα μουσικά ρεύματα και τις τελευταίες μουσικές επιτυχίες.
![lkogk2](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/2023-11/lkogk.jpg.webp?itok=Bd43xXtQ)
Κάθε εβδομάδα υπήρχε παρουσίαση των δημοφιλέστερων τραγουδιών σε ΗΠΑ και Μεγάλη Βρετανία καθώς και αυτών που είχαν ψηφιστεί από τους τηλεθεατές της εκπομπής. Δεν έλειπε τέλος και η επικοινωνία της εκπομπής με το κοινό, μέσω γραμμάτων για σχετικά μουσικά θέματα και αιτήματα.
![](/sites/default/files/styles/image_in_article/public/2023-11/binteothiki_4_0.jpg.webp?itok=gXKK9Qh8)
Η εκπομπή μεταδιδόταν μετά τον 3ο χρόνο της από το κανάλι της ΕΡΤ-3 που στο μεταξύ είχε βγει στον αέρα ενώ το 1990 την παρουσίαση της ανέλαβε ο Διογένης Μαριόλας με συνεργάτη τον Στάθη Παναγιωτόπουλο. Η “Μουσική Βιντεοθήκη” ολοκλήρωσε τον κύκλο της το 1991.
Δείτε απόσπασμα από την εκπομπή που μεταδόθηκε το 1987: