Άλλος ένας αποκλεισμός «Αγνώριστος» και στο Αμβούργο ο Τσιτσιπάς

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι μετά το Rolan Garros ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που βρέθηκε πολύ κοντά σε έναν ανεπανάληπτο θρίαμβο στο Παρίσι παίζοντας στον τελικό, αλλά τον πρώτο τίτλο Grand Slam της καριέρας του σε ένα παιχνίδι που είχε προηγηθεί με 2-0.

Ακολούθησε ο αποκλεισμός από τον πρώτο γύρο του Wimbledon και σήμερα ακόμη μια ήττα στο Αμβούργο, από τον Σέρβο Φίλιπ Κράινοβιτς στα προημιτελικά του γερμανικού τουρνουά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε το πρώτο σετ με 6-3 και στη συνέχεια «εξαφανίστηκε» από το τερέν. Ο αντίπαλός του ισοφάρισε δια περιπάτου σε 1-1 κατακτώντας το 2ο σετ με 6-1, για να κλείσει το παιχνίδι επικρατώντας και στο 3ο, με 6-3.

Στους ημιτελικούς ο Κράινοβιτς θα αντιμετωπίσει τον συμπατριώτη του Λάσλο Τζέρε.

Ο Τσιτσιπάς φεύγει από το Αμβούργο χωρίς να μπορέσει να επιστρέψει στις επιτυχίες, μετά τον πρόωρο αποκλεισμό του από το αγγλικό Όπεν και στρέφει πια το ενδιαφέρον του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.