Εκπλήξεις και ανατροπές στο Champions League

Η ισοπαλία της Νάπολι με την Παρί Σεν Ζερμέν στο «Σαν Πάολο», σε συνδυασμό με την ήττα της Λίβερπουλ στο Βελιγράδι, έκανε... σταυρόλεξο για πολύ δυνατούς λύτες τον 3ο όμιλο του Champions League, μιας και οι τέσσερις ομάδες που μετέχουν σ΄ αυτόν βρίσκονται πια στη διεκδίκηση των δύο πρώτων θέσεων. Οι «παρτενοπέι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αλλά έσωσαν ένα βαθμό με το πέναλτι του Ινσίνιε.

Αντίθετα, πιο ξεκάθαρα είναι από σήμερα τα πράγματα στον 4ο όμιλο, αφού οι νίκες των Πόρτο και Σάλκε έκριναν, ουσιαστικά, τη μοίρα του γκρουπ, με τους Πορτογάλους να προκρίνονται και μαθηματικά στους «16». Η Ατλέτικο σταμάτησε το αήττητο της Ντόρτμουντ στον 1ο όμιλο και έφτασε τους Βεστφαλούς στην πρώτη θέση, στους 9 βαθμούς. Η Μπριζ μετρά 4 μετά τον αποψινό θρίαμβο στο πριγκιπάτο (4-0), αλλά οι Βέλγοι μόνο θεωρητικά μπορούν να απειλήσουν το δίδυμο της κορυφής.

Στο 2ο όμιλο, η Τότεναμ έμεινε ζωντανή με επική ανατροπή απέναντι στην Αϊντχόφεν, που βρέθηκε να προηγείται στο Wembley μόλις από το 2ο λεπτό και κρατούσε το προβάδισμα ως το 78ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο ισοφάρισε ο Χάρι Κέιν, ενώ στο 89΄ ο κορυφαίος παίκτης των «πετεινών» πέτυχε και το γκολ της νίκης, που σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Ίντερ απέναντι στην Μπαρτσελόνα, επιτρέπει στην ομάδα του Ποκετίνο να ελπίζει για τη δεύτερη θέση.