Ευρωμπάσκετ 2017: Άργησε και το πλήρωσε η Εθνική απέναντι στη Γαλλία

Η Εθνική ομάδα γνώρισε την πρώτη ήττα της στον Α΄ όμιλο του Ευρωμπάσκετ 2017, καθώς αν κι επέστρεψε από το -24 (47-71) μειώνοντας στους 6 πόντους (72-78), περίπου 6 λεπτά πριν το φινάλε, έχασε από τη Γαλλία με 87-95.

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη των «τρικολόρ» στο Ελσίνκι, μετά το «κάζο» της πρεμιέρας από τη Φινλανδία. Αύριο (3/9, 16:30), οι παίκτες του Κώστα Μίσσα αντιμετωπίζουν τη Σλοβενία για την 3η αγωνιστική.

Οι Λοβέρν και Φουρνιέ με 21 πόντους ήταν άλυτο σταυρόλεξο για την άμυνα της Ελλάδας, ενώ 16 πρόσθεσε ο Ντε Κολό. Ο Πρίντεζης σκόραρε 22 πόντους για την Εθνική, ενώ από 15 σημείωσαν Καλάθης και Σλούκας.

Για τα πρώτα τρία δεκάλεπτα δεν μπορεί να γίνει κριτική, αφού η Εθνική βρέθηκε πίσω με μεγάλες διαφορές (15-27, 36-55, 57-75), τις οποίες τελικά δεν μπόρεσε να καλύψει παρά το come back στην τελευταία περίοδο.

Με επιμέρους σκορ 15-3 η Ελλάδα μείωσε σε 72-78, με εναπομείναντα χρόνο 6΄:22΄΄. Στην επόμενη επίθεση ο Μάντζαρης αστόχησε σε τρίποντο και στην άμυνα άφησε αφύλαχτο τον Ντε Κολό, που έγραψε το 72-81, έξω από τα 6.75μ., ενώ στη συνέχεια λανθασμένες επιλογές απέτρεψαν μια μεγάλη ανατροπή.

Πηγή: Ναυτεμπορική