Μία γλυκιά ανάμνηση από τα παλιά ανέμελα κινηματογραφικά χρόνια μέσα από τις ταινίες που φιλοξενήθηκαν την εβδομάδα που διανύουμε την περίοδο 1940-1984.
Ήταν ένα φεστιβάλ-ορόσημο που διοργανώθηκε στα πλαίσια της Αθήνας-Πολιτιστικής Πρωτεύουσας της Ευρώπης 1985 υπό την αιγίδα της Μελίνας Μερκούρη, του Ελληνικού Υπουργείου Πολιτισμού, τη Γραμματεία Νέας Γενιάς, σε συνεργασία με το Υπουργείο Πολιτισμού της Γαλλίας και επιχείρησε να συνδυάσει την pop, punk,new wave, underground και εμπορική μουσική.