Euroleague: Νίκησε την Βιτόρια ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός έκανε τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη που ζητούσε ο Τσάβι Πασκουάλ, και την έκανε στο πιο κομβικό σημείο της κανονικής περιόδου στην Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» πέρασαν με 72-63 απέναντι στην Μπασκόνια στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής, διπλασίασαν τις νίκες απέναντι στην ομάδα της Βιτόρια και την έχουν «από κάτω» στην ισοβαθμία.

Τι σημαίνει αυτό; Πως η ελληνική ομάδα «αγκάλιασε» την πέμπτη θέση και ισοβαθμώντας με την τέταρτη Φενέρμπαχτσε, της οποίας υστερεί όμως, μπορεί να ελπίζει στο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, εφόσον οι Τούρκοι συνεχίσουν τα στραβοπατήματα στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Ταυτόχρονα, σημαίνει και κάτι άλλο: πως φώναξε σε όλη την Ευρώπη ότι μπορεί να φτάσει ως το φάιναλ 4 της Κωνσταντινούπολης, αρκεί οι παίκτες του να βλέπουν κάθε μέρα σε βίντεο στο τελευταίο δεκάλεπτο για να μην επαναλάβουν τα ίδια λάθη.

Το +22 (25-47) στο τρίτο δεκάλεπτο έπεσε στο +6 (63-69) 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, μέσα σε τρικυμία εν κρανίω για τους παίκτες του Πασκουάλ. Τότε όμως ένα δίποντο του Γκιστ, μια βολή του Καλάθη και το κλέψιμο του Φελντέιν έδωσαν τέλος στην αγωνία.

Για τρεις περιόδους ο Παναθηναϊκός είχε εξαφανίσει την Μπασκόνια, αλλά στην αντεπίθεση των γηπεδούχων απάντησε με άγχος και θολωμένο μυαλό.

Παρόλα ταύτα, οι Τζέιμς, Φελντέιν και Καλάθης κράτησαν το «τριφύλλι» ανθισμένο.

Η στατιστική είναι κατά πολλούς ο ασφαλέστερος τρόπος για να πεις ψέμματα, αλλά σε αυτή την περίπτωση είναι άκρως ενδεικτική για την τροπή που πήρε ο αγώνας: ο Παναθηναϊκός μετρούσε 10 λάθη σε 30 λεπτά κι έκανε 9 μαζεμένα στην τελευταία περίοδο!

Ο Κρις Σίνγκλετον με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν εξαιρετικός, αλλά πιο ουσιαστικός και καθοριστικός ήταν ο αρχηγός των «πρασίνων». Ο Νικ Καλάθης μέτρησε 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και πολλές άμυνες, κρατώντας την ομάδα του όρθια στα δύσκολα.

Η Αναντολού Εφές υποχρέωσε τη Φενερμπαχτσέ στην 11η ήττα σε 28 αγώνες, επικρατώντας της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με 80-77 και κάνοντας διεκδικήσιμη την τέταρτη θέση.

Στα άλλα παιχνίδια της Πέμπτης, αδιάφορα βαθμολογικά και τα δύο, η Μακάμπι γνώρισε άλλη μια ήττα στο Τελ Αβίβ χάνοντας από τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 77-93, ενώ «διπλό» έκανε και η Μπάμπεργκ, που νίκησε στο Μιλάνο την Αρμάνι με 84-76.