Στο 98' ισοφάρισε η Σίτι την Άρσεναλ που έπαιζε με 10

Το πρώτο μεγάλο ντέρμπι του εφετινού πρωταθλήματος της Premier League στο «Ετιχαντ», δεν ανέδειξε νικητή, αλλά είχε πολλές συγκινήσεις και την Αρσεναλ των 10 παικτών από το πρώτο ημίχρονο να χάνει τη νίκη στο 98'.

Το γκολ του Στόουνς στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 2-2 απέναντι σε μία Αρσεναλ, που έχασε πολύ νωρίς τον Ρόδρι με τραυματισμό (στο 20΄ ο Ισπανός έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο κι εκφράζονται φόβοι για ζημιά στο γόνατο), ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τροσάρ με δεύτερη κίτρινη (45+8').

Κάτω από αυτές τις συνθήκες, «ταμπουρώθηκε» στην άμυνά της στο δεύτερο μέρος, δεν εκδήλωσε επιθέσεις προς την εστία του Έντερσον, αλλά παρ' όλα αυτά κρατούσε το μεγάλο «διπλό» μέχρι το 90'+7. Ο Στόουνς, που είχε μπει αλλαγή, πριν από 20 λεπτά με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Η Σίτι προηγήθηκε νωρίς με τον Χάαλαντ, με το δέκατο γκολ του Νορβηγού και νούμερο 100 με την φανέλα των «Πολιτών», αλλά η «ατσάλινη» ομάδα του Μικέλ Αρτέτα κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω, αρχικά με τον Καλαφιόρι στο 22'  και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Γκάμπριελ.

Για τη Σίτι ήταν η πρώτη ισοπαλία στην Premier League μετά από 4 σερί νίκες, αλλά και το δεύτερο συνεχόμενο «στραβοπάτημα», στο ίδιο γήπεδο, μετά το 0-0 με την Ίντερ στην πρεμιέρα του Champions League.

Αήττητη παραμένει και η Άρσεναλ, αλλά με μία ισοπαλία περισσότερη και τρεις νίκες.