Εθνική: Με την ψυχή στο στόμα, αλλά κέρδισε στο μπάσκετ και την Ολλανδία

Με βασικές ελλείψεις ήταν συχνά πίσω στο σκορ, κατάφερε όμως στο τέλος να κερδίσει.72-74

Ο Βασίλης Τολιόπουλος έκανε ηγετικό ξεκίνημα σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας πρωτοβουλίες για την Εθνική απέναντι στην Ολλανδία και δίνοντας λύσεις στο σκοράρισμα μαζί με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο. Η ελληνική ομάδα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της στην άμυνα στο πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας κρατήσει χαμηλά τους Ολλανδούς και δυσκολεύοντας πολύ τις προσπάθειές τους, παρά τις μόλις δυο ασίστ έναντι έξι λαθών.

Μετά το επιθετικό κρεσέντο του Τολιόπουλου στην τρίτη περίοδο, η ελληνική ομάδα έχασε την επαφή με το σκοράρισμα. Ο Μωραϊτης έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική με τρίποντο (68-69) όμως οι κακές επιλογές έδωσαν την ευκαιρία στην Ολλανδία να προηγηθεί ξανά. Παρ' όλα αυτά, ο Τολιόπουλος με δύσκολη προσπάθεια έκανε το 71-72 στα 29.5". Αμέσως μετά ο Φράνκε αστόχησε σε τρίποντο και ο Χαραλαμπόπουλος κάρφωσε για το 71-74 στο 1.3"!

Ο Κλουφ ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη, ο Κουζέλογλου μάζεψε το ριμπάουντ και η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 72-74.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74.