Champions League: Ρεάλ και Μίλαν στους «4»

Συνολικά 21 Κύπελλα Πρωταθλητριών έχουν κατακτήσει η Ρεάλ Μαδρίτης (14) και η Μίλαν (7), οι ομάδες με τα περισσότερα τρόπαια στην Ιστορία του θεσμού.

Η τεράστια εμπειρία τους, σε συνδυασμό με τις νίκες τους στους πρώτους αγώνες των προημιτελικών, τις οδηγήσε στους «4» του εφετινού Champions League.

Η Ρεάλ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκο, νίκησε την Τσέλσι με 2-0 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», σκορ με το οποίο είχε επικρατήσει και στη Μαδρίτη και έτσι θα συμμετάσχει για 32ο φορά σε ημιτελική φάση.

Η πολύ μεγάλη απόκρουση του Κουρτουά στο σουτ του Κουκουρέγια στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ήταν η πιο κομβική φάση του αγώνα στον οποίο ο Τόνι Κρόος συμπλήρωσε 150 ματς στα κύπελλα Ευρώπης (137 στο Champions League).

Στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» η Μίλαν απέδειξε ξανά ότι είναι η μοναδική ομάδα που έχει καταφέρει εφέτος να «στριμώξει» τη Νάπολι. Οι «ροσονέρι» πήραν ισοπαλία 1-1 (είχαν επικρατήσει 1-0 στον α΄ αγώνα) με τον Ζιρού να ανοίγει το σκορ στο 43΄ μετά από «μυθική» κούρσα 60 μέτρων του Ραφαέλ Λεάο.

Νωρίτερα ο Γάλλος σκόρερ είχε χάσει πέναλτι (απέκρουσε ο Μερέ σε 22΄). Πέναλτι έχασε και ο νέος σουπερ σταρ των «Παρτενοπέι», Κβίτσα Κβαρατσκέλια, καθώς ο Μανιάν απέκρουσε στο 82΄ και έτσι αποφεύχθηκε το... θρίλερ του τελευταίου δεκάλεπτου.

Ο Όσιμεν ισοφάρισε, δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Η Μίλαν επιστρέφει στους ημιτελικούς οποιασδήποτε διοργάνωσης μετά από 16 χρόνια και το 2007, όταν είχε κατακτήσει το τρόπαιο στον τελικό της Αθήνας.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του Champions League (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα):

Ίντερ (Ιταλία)-Μπενφίκα (Πορτογαλία)         19/4 (2-0)

Μπάγερν (Γερμανία)-Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)  19/4 (0-3)

Τσέλσι (Αγγλία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)      0-2  (0-2)